Python. Dlaczego warto zacząć naukę programowania właśnie od tego języka? Jak?

Pisałam już od czego warto zacząć naukę programowania oraz o umiejętnościach i kwalifikacjach przydatnych w pracy programisty. Przedstawiłam darmowe miejsca, w których możesz nauczyć się programować oraz podpowiadałam od czego warto zacząć w przypadku nauki HTML & CSS.

HTML & CSS to fajny początek, jednak niewiele ma wspólnego z programowaniem. Owszem, jeśli pójdziesz w technologie webowe to Twój MUST HAVE. Ale samą naukę programowania dużo lepiej zacząć od innego języka – np. Python’a.

 

Po pierwsze: Dlaczego masz się uczyć Python’a?

 

Przyznam szczerze, że bardzo długo za mną chodził. Uczyłam się programowania jeszcze na Pascalu. Choć wcześniej znałam już HTML, CSS oraz odrobinę PHP, więc może ciężko powiedzieć, ze zaczynałam od Pascala.

Prowadząc grupę wsparcia, udzielając się w innych grupach, odpowiadając na Wasze pytania oraz przeszukując Internet w poszukiwaniu większej ilości informacji udało mi się określić co może być pomocne w nauce programowania w oparciu o Python’a.

Wbrew pozorom nie jest to dla mnie łatwe pytanie. Nauka każdego kolejnego języka programowania jest dużo prostsza. A ja już trochę ich mam na swoim koncie (m.in. C, C++, Java, JavaScript). Ja uczę się Python’a wykorzystując go po prostu praktycznie (po 1-2 h nauki wzięłam się za pisanie pierwszego web scraper’a). Ale jeśli to Twój pierwszy język programowania – tak się nie da.

 

Więc po drugie: Jak?

Automate the Boring Stuff with Python

Jeśli nie jest Ci straszny angielski (a jeśli myślisz o programowaniu na poważnie – nie powinien być; czyt: Umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy programisty) polecam start z ebookiem „Automate the Boring Stuff with Python”. Jego treść jest udostępniona na tej stronie (przez autora).

Jakub, dziękuję za zainteresowanie mnie tą pozycją 😉

Wiele lekcji jest udostępnione również w formie video na Youtube. Może nawet bardziej przystępne rozwiązanie na początek. Jest to wstęp a zarazem promo dla kursu autora książki (na Udemy), który składa się z 50 lekcji. Kurs niestety jest płatny – 50 EUR. Sam autor udostępnia link ze zniżką 50% (25 EUR).

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy nauki samego Python’a. Druga to przykłady automatyzacji pewnych działań z wykorzystaniem tego języka. Także poza tym, że nauczysz się programować, nauczysz się Python’a – masz jeszcze szansę wykorzystać go od razu w akcji 😉

Naprawdę przystępna pozycja. Także na start 😉

 

Programming for Everybody (Getting Started with Python)

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest kurs Programming for Everybody (Getting Started with Python) na Coursera. Sama zaczynałam ten kurs. Odpuściłam ponieważ nie tyle uczy samego Python’a, ile programowania w ogóle. Naprawdę konkretne i wartościowe materiały. W dodatku za darmo 😉

 

Po polsku?

Warto również zainteresować się kursem Python’a od podstaw u FlyNerd. Zwłaszcza jeśli na start potrzebujesz jednak polskich źródeł wiedzy 😉 (kurs jest aktualnie w toku 😉 )

 

Wizualizacja działania kodu Python’owego

Istnieje narzędzie, dzięki któremu możecie linijka po linijce przeanalizować kod aplikacji Python’owej – PythonTutor : Visualize. Zresztą działanie kodu nie tylko w tym języku.

W IDE w tym celu używa się Debugger’ów. Zwłaszcza gdy widzimy, że coś nie działa i chcemy zobaczyć, w którym miejscu występuje problem. Ale to już temat na oddzielny wpis 😉

 

Poza wiedzą przydadzą Ci się jeszcze narzędzia

Na starcie tak naprawdę wystarczy Ci terminal, w którym będziesz stawiać swoje pierwsze kroki. Nie wiesz co to i jak się do niego dostać? Spokojnie. To na pewno będzie poruszone w jednym z pierwszych kroków kursów, do których odsyłam.

Później przydadzą Ci się inne narzędzia. Sama mogę polecić edytor tekstowy Notepad++, Sublime Text lub IDE – PyCharm. Dostępne za darmo.

Jaka jest różnica pomiędzy edytorami tekstowymi a IDE? Zapraszam do wpisu „IDE vs. edytor tekstowy. Krótki przegląd. Co na początek?”.

 

Bonus

Enki

Jest to darmowa aplikacja mobilna, w której codziennie możesz dowiadywać się czegoś nowego, poszerzać wiedzę w zakresie wybranych języków programowania. Znajdziesz tam właśnie między innymi codzienną dawkę wiedzy z Python’a. Oraz m.in. JavaScript, CSS, HTML, git, Linux oraz Java.

Świetna sprawa. Z jednej strony codzienna porcja wiedzy, z drugiej gry, w których możesz ją sprawdzić, przetestować. Wystarczy poświęcić 5 minut dziennie.

Link do aplikacji

 

Dodatkowo warto zobaczyć: Ciekawa instrukcja obrazkowa w temacie nauki Python’a (ang.).

 

Jeśli chcesz się nauczyć Python’a albo ogólnie myślisz o nauce programowania – zapraszam na moją grupę wsparcia. Jest tam już kilka osób, które zgłębia ten język.

 

Znasz Python’a? Dodasz jakąś radę na początek od siebie? Miejsce warte uwagi?

A może dopiero zaczynasz jego naukę? Jak Ci się podoba? Jeśli mogę Ci jakoś pomóc – śmiało dawaj znać 😉